Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!

2018-12-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. 100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!
100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!
TAPAS

7 grudnia odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia krotoszyńskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Przy krotoszyńskim kinie Przedwiośnie zorganizowano uroczysty apel, w czasie którego hufiec otrzymał nowy sztandar, a ponadto odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Tablica na murze dawnego hotelu Bazar na al. Powstańców Wielkopolskich przypomina, że 7 grudnia 1918 roku założono I Drużynę Harcerską im. Józefa Poniatowskiego. Był to początek ruchu harcerskiego w Krotoszynie.

Podczas apelu przypomniano o tragicznym wydarzeniu, do jakiego doszło 14 lipca tego roku, kiedy to w trakcie pożaru spłonął sztandar oraz wiele pamiątek i przedmiotów związanych z krotoszyńskim harcerstwem. Dzięki podjęciu szeregu inicjatyw, zorganizowaniu zbiórek i koncertów możliwe będzie nadrobienie części strat.

Za wielkie wsparcie i zasługi dla krotoszyńskiego harcerstwa burmistrz Franciszek Marszałek otrzymał z rąk komendanta Chorągwi Wielkopolskiej hm. Tomasza Kujaczyńskiego Złotą Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.

Kolejnym punktem uroczystości była jubileuszowa gala w krotoszyńskim kinie. Były występy artystyczne i podziękowania za wsparcie, wyemitowano film zrealizowany z okazji jubileuszu, pokazujący obozowe życie i aktywność harcerzy na terenie miasta. Zaprezentowano także zdjęcia i – dzięki krotoszyńskiemu muzeum – przygotowano wystawę eksponatów i plansze informacyjne o historii hufca. Gala zakończyła się harcerskim kręgiem, największym w historii. Zaproszono wielu byłych instruktorów i harcerzy, którzy mieli możliwość spotkania po latach.

Początki krotoszyńskiego harcerstwa sięgają końcówki I wojny światowej. Patriotycznie nastawiono młodzież zaczęła dążyć do utworzenia w mieście polskiej drużyny skautowej. Inicjatywę wsparł zarząd miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Już w kwietniu 1918 roku do Krotoszyna przybył Henryk Śniegocki – naczelnik Głównej Kwatery Skautów, żeby zapoznać krotoszyńską młodzież z zasadami konspiracji.

W listopadzie 1918 roku krotoszynianie zdecydowali się założyć drużynę i ponownie zaprosili Śniegockiego, aby odebrał meldunek o gotowości miejscowej młodzieży do pracy skautowej. Uroczyste złożenie meldunku odbyło się 7 grudnia 1918 roku w sali krotoszyńskiego Bazaru, a uczynił to w imieniu 65 druhów Wacław Groszkiewicz, którego wybrano drużynowym. Drużyna przybrała imię księcia Józefa Poniatowskiego.

Czas tworzenia struktur skautowych w Krotoszynie zbiegł się z przygotowaniami do walki zbrojnej z niemieckim zaborcą o niepodległość całej Wielkopolski. Od początku istnienia miejscowa drużyna brała udział w szkoleniach z musztry wojskowej, zręczności, sygnalizacji, terenoznawstwa i łączności, a dla starszej młodzieży organizowano ćwiczenia z bronią.

Krotoszyńscy skauci podczas powstania wielkopolskiego oddali się do dyspozycji Powiatowej Rady Ludowej i jeszcze przed wyzwoleniem Krotoszyna otrzymali rozkaz pełnienia stałych dyżurów w siedzibie sztabu powstańczego w hotelu Bazar. W trakcie walk pełnili rolę gońców pomiędzy dowództwem a punktami opanowanymi przez powstańców. Część z nich służbę porządkową piastowała w białych koszarach oraz sanitarną w Szpitalu Garnizonowym i rezerwowym. Krotoszyńscy harcerze z własnej inicjatywy podjęli się także usunięcia niemieckich emblematów z urzędów i szkół.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK